Patentky v športovom rybolove.
Pre vnadenie sa používá menšia /džokers/a na nástrahu velká patentka.
V potravnom reťazci rýb je na poprednom mieste.
Pri skladovaní a udržiavaní patentky je dôležité držať teplotu medzi 2-6oC.
V závyslosti od ročného obdobia je možné udržať patentku 3-15dní.
Patentka patrí medzi základnú a prirodzenú potravu kaprov, lieňov, pleskáčov, plotice a ostatných druhov rýb. Občas, sú našou poslednou nádejou na úspech pri love. Vyskytujú sa vo farebných variantoch červená,čierna,biela. Patentky začali využívať na kŕmenie akvaristi. Rybári, predovšetkým plavačkári, až neskôr. V revíroch jej výskyt je celoročný. Jej zber a hlavne uchovávanie je pomerne náročné.Vo veľkom je používaná v pretekárskej rybačke a pri love na feeder.Patentku je možné pracne /naryžovať/ na niektorých lokalitách v potokoch či rybnikoch.Je ale možnosť si túto objednať u dodavateľov.
Veľká patentna.
Z týchto lariev sa liahne pakomár dymový. Vyskytuje sa v pokojných až stojatých, miestne znečistených vodách. Veľkosť je až 20 mm používajú sa ako nástraha.
Malá patentka.
Vyskytujú sa v mirne znečistenej prúdiacej vode. Dosahujú veľkosti 5 - 8 mm. Používajú sa ako návnada, udržiavajú ryby dlho na lovnom mieste.
Háčik pre lov patentkou má byť tenký s malým protihrotom. Patentka sa napichuje /1 i viac ks./za hlavovú časť, prípadne sa na háčik nalepuje špeciálnym lepidlom.
Veľkosť háčiku pre lov z velkou patentkou číslo 18,pre menšie patentky háčik 20, 22, až 26-32 táto veľkosť sa používa väčšinou v pretekoch.
Príprava patentky pred lovom.
|
|
|
|
|
|
Patentka.
V prírode.
Larvy žijú v prírode v plytkých sladkých aj brakických vodách , mladé larvy pelagické staršie larvy v až 6 cm dlhých chodbičkách spravených v ílovitom dne . Vývoj lariev prebieha pri telpotě 5 ° - 35 ° C , optimálna teplota je okolo 18 ° C. Pri teplote 0 ° C - 4 ° C je vývoj lariev zastavený . K zakuklení larvy postačí teplota 5 ° C , rojenie dospelých a ich kopulácia prebieha pri minimálne 10 ° C. v letnom období sa vajíčko vyvíja 2 - 6 dní, 1 - 5 dní zotrvávajú larvičky v znáške potom žijú 3 - 5 dní pelagické a po tej sa zavrtávajú do dna , kde sa tiež kuklia . Štádium kukly trvá 2 - 3 dni , celkový čas jednej generácie je 20 až 120 dní . Potravou lariev sú mikroorganizmy ( prvoky , baktérie , kvasinky ) . Dospelé potravu neprijímajú , jedna samička Výklad až 1500 vajíčok , po vykladení hynie .