Choď na obsah Choď na menu
 


Lov na odkladací prut/deličku/je špecifický v tom\že lov prakticky prevádzame na jednom mieste ktoré sa zakŕmi vhodne pripraveným krmivom.

Zakrmovanie prevedieme v takej vzdialenosti akú nám dovoľuje dĺžka odkladacieho prútu.Ak máme odkladačku o dĺžke 11m tak zakrmujeme prakticky na špičku prútu,nie ďalej a treba brať ohľad i na rýchlosť toku,hĺbku a podľa toho pripravíme i krmenie.

Montáž amortizéra/špeciálna guma/ do top setu/výmennéj špice/odkladacieho prutu.

Top set:Jeho dĺžku si nadstavíme podľa hĺbky miesta lovu a to tak,že kompletný prut je prakticky vodorovne z hladinou vody.Pri hĺbke 3 m bude top set o dĺžke 4m dostatočný.K tejto montáži potrebujeme.teflonovú koncovku na špičku

konus do prutu a špeciálny amortizér

 

štonfo na upevnenie amortizéra a vlasca

kompletne zostavená  špička prutu

Amortizačná guma.

Dôležitým prvkom v pretekárskej rybačke a všeobecne pri technike lovu odkladačkou je kvalitná amortizacná guma ktorá sa montuje do špičky  prutu v rôznych dĺžkách a priemeroch, podľa okolností v mieste lovu a veľkosti použitého plaváka. 

V podstate poznáme dva druhy guma plná a guma dutá.

Pred montážou je treba poznať vlastnosti/hlavne rozťažnosť a nosnosť/ používaných gúm.

gumduta.jpg

Pri montáži sa upravuje špička prutu,podľa priemeru ktorý má guma,ktorá bez problému sa pohybuje v nenapnutom stave v otvore špičky prútu.Niektoré sú schopné pri zdolávaní ryby  predĺžiť sa až na šesťnásobnú dĺžku akú máme v špičke odkladačky.

Nakoľko pri montáži dochádza ke skráteniu špice prutu o pomerne veľkú dĺžku ,je treba s tým počítať už pri nákupe prutu a mať k dispozíci minimálne 2-3 náhradné špice pre rôzne priemery gumy.

Dôležité je i ošetrovanie gúm po love a pred ním.Špeciálny silikon na amortizéry  nesmie chýbať vo výbava každého pretekára.

K montáži je potreba niekoľko komponentov ,prechodky na špice-teflon,spojky guma-silon,vložku  na upevnenie silonu v segmente odkladačky podľa priemeru.

Základnú montáž amortizéra je treba konzultovať zo skúseným pretekárom príp.odborníkom.

Dva základné druhy /najčastejšie používané/do odkladačiek.

 Guma dutá-zdvojená.

 LONG-STRETCH

 1,8mm

2,1mm

2,3mm

2,5mm

 

 Guma normál.

SLIPPERY

0,6mm    0,7mm   0,8mm   0,9mm

1,0mm   1,2mm   1,4mm   1,6mm

1,8mm   2,1mm

 

 

Prípravok na ošetrovanie elastu.

 

olej-na-elast.jpg