Choď na obsah Choď na menu
 


POČASIE AKO PRÍČINA

1. 12. 2011

Počasie ovplyvňuje teplotu, smer vetra, silu vetra, tlaku vzduchu a koncentrácie kyslíka vo vode.  Náhla zmena počasia môže ovplyvniť normálne kŕmenie kapra a treba ho hľadať na inom lovnom mieste.

Vietor

Často počujete, že západné a juhozápadný vietor je ideálny vietor na ryby. Juhozápadný vietor  často prináša teplý vzduch, ktorý podporuje zlepšenie prijímania potravy kapra. Severný alebo východný vietor má tendenciu priniesť studený vzduch. A kapor sa menej kŕmi.


Teplota

Myslím, že jeden z najväčších vplyvov na príjem potravy kapra , je teplo vody. Optimálna teplota vody  je okolo siedmich stupňov Celzia.
Teplota vzduchu a vody bude mať významný vplyv na  prípadné kŕmenie kaprov.

Kapor má rád  teplo tak že bude všeobecne vyhľadávať teplejšie vrstvy vody v lokalite.


Tlak vzduchu

 Tlak vzduchu v konečnom dôsledku má  vplyv na úroveň kyslíka vo vode. Kapor potrebuje kyslík, aby správne fungoval, vrátane hľadania potravy. Ak je úroveň kyslíka  nízka kapor má tendenciu  spomalovať a je lenivý, nemá  dostatok energie na kŕmenie.

Vysoký tlak obvykle znamená teplo, ktoré nezabezpečuje dostatok kyslíka, ktorý je spotrebovávaný rýbami a rastlinami apod.

Nízky tlak často znamená, vietor a dážď, ktoré budú okysličovať vodu. To je dôvod, prečo je oveľa lepšie loviť kaprov v dňoch, kedy tlak vzduchu  je nízky. Malo by to znamenať väčšiu šancu na ulovenie väčších kaprov.

Tlaku vzduchu pod 1000mlb,  je považovaný za nízky.Hodnoty nad 1010 mlb je považovaný za vysoký tlak vzduchu
Tlak vzduchu v konečnom dôsledku má vplyv na hĺbku, v ktorej sa bude kapor zdržiavať.   
  Všeobecne za  vysokého tlaku kapor býva vo vyšších vrstvách vo vode, a na dne  ho nájdeme v období nízkeho tlaku.
 

Najdôležitejšia vec  je, že všetky tieto podmienky sú vzájomne prepojené - vietor, tlak vzduchu, teplota a hladina kyslíka.